Menu
0
0

Co na plíseň na tapetě

Plíseň se zkrátka občas objeví všude. Většinou za ni může vlhké prostředí, nedostatečné větrání nebo přílišné utěsnění interiéru, například zateplením nebo výměnou oken. Kromě toho, že plíseň není vůbec hezká, škodí také našemu zdraví. Takže rychle s ní pryč! A nejlépe utnout její další vypuknutí. 

plíseň a tapety


Pokud už se na stěně plíseň objevila, určitě se nesnažte přelepit ji tapetou. Plíseň je potřeba nejrpve ostranit vhodným dezinfekčním a čístícícm prostředkem. Pak zkontrolujte, že jste odstranili veškeré nehezké výrůstky a aplikujte na stěnu podle návodu speciální přípravek proti plísním určený na stěny. Tepve na suchý povrch nalepte tapetu. Ani po takovémto ošetření nezapomínejte místnost pravidelně větrat a zbavovat vlhkosti, protože stěna bude na výskyt plísně s tapetou ještě náchylnější. 

Objeví-li se plíseň na tapetě, čeká vás podobný postup navíc ještě se stráháváním tapety (jak na to jsme psali v článku Jak odstranit staré nebo nehezké tapety). Můžete se sice pokusit plíseň odstranit citronovou šťávou, sodou nebo přípravky s chlorem z drogerií, ale ve většině případů docílíte jen zničení barvy tapety nebo se vám podaří na chvíli plíseň utišit, ale do pár dní se objeví znovu. Řešením je tedy zničení plísně ve stěně, její ošetření protiplísňovým přípravkem a nové vytapetování. 

Pozor dávejte také na to, že plíseň může prorůstat pod tapetou, aniž by byla na jejím povrchu viditelná. V takovém případě se za čas projeví zatuchlým zápachem. I v tomto případě je potřeba tapetu strhnout a problém začít řešit ošetřením stěny