Menu
0
0

Jak odstranit staré nebo nehezké tapety

Jak odstranit ze zdi tapetu, která už se nám přestala líbit, nebo má své nejlepší roky dávnou za sebou? Moderní tapety vyráběné novějšími technologie se sundávají snadněji. Zatáhnete-li v rožku za takovou tapetu, většinou se slepí ze stěny dolů celý její pruh. S papírovými tapetami vyráběnými v dobách komunismu, které zdobily panelákové stěny nebo chodby či obývací pokoje rodinných domů, se nerozloučíte tak snadno.

Odstraňování vliesové tapety a samolepicí folie

Nejjednodušeji půjdou odstranit moderní vliesové tapety. Stačí odlepit ostrou hranou vhodného předmětu růžek a následně strhnout celý pás. Podobně na tom jsou i samolepicí folie. U jejich sundávání si můžete pomoct fénem, aby se rozehřálo lepidlo. Jeho zbytky potom z povrchu snadno odstraníte lihem nebo jiným čističem s alkoholem.
 
rekonstrukce pokoje

Odstraňování vinylové tapety

Vinylové tapety jsou často dvojvrstvé a v ideálním případě by měla jít za sucha stáhnout vrchní vrstva. Spodní, která na stěně zůstane, by pak měla sloužit jako podklad pro novou tapetu. Vlivem nejrůznějších faktorů během toho, co tapeta roky visí na stěně, se ale často nepodaří oddělit jednotlivé vrstvy tapety. Existují také pouze jednovrstvé vinylové tapety. V obou těchto případech je potřeba sundávat je mokrým způsobem stejně jako papírové, jak se dočtete v následujícím odstavci.

Tip! Pokud se jedná o vinylové tapety, které mají vodotěsný povrch, než začnete s jejich vlhčením, udělejte do nich ostrým předmětem dírky, aby se voda lépe vsakovala a prosákla celou tloušťkou.

Odstraňování papírové tapety

Nejobtížněji se zbavuje papírových tapet. Mezi ně patří i ty, které na zdi přečkaly od dob socialismu, kdy byly moderní a nezbytnou součástí bytů a domů. Vyráběly se ze slabého papíru a většinou se pod ně nenanášela žádná nátěrová vrstva. Takovouto parádu ze stěn dostanete pouze vodou.

Je tedy potřeba zakrýt a odsunout veškeré vybavení, které chcete i po renovaci ještě používat, a pro bezpečnost i vypnout elektrický proud. Také počítejte s tím, že bude muset stěna po sundávání tapety před novým malováním nebo tapetováním schnout. „Kouzlo“ totiž je v tom, že musíte tapetu co nejvíce promáčet a pak ji snadno dostanete dolů. Do vody (nejlépe horké) můžete přidat i odstraňovač tapet. Celou plochu papírové ozdoby tedy pořádně přetřete vodou, nejlépe pomocí větší štětky, rozprašovače nebo malířského válečku.

Po pečlivém natření nechte vodu vsáknout do papíru a pokuste se pomalu odshora nahoru sundávat tapetu. Pokud to nepůjde, zkuste ještě jednou provlhčit a/nebo použijte škrabku či špachtli. Čím déle budou tapety nasakovat vodu, tím lépe půjdou dolů. Škrabka vám pomůže také při odstraňování zbytků lepidla, které je potřeba seškrábat a setřít mokrým hadrem.

 jak odstranit staré papírové tapety