Menu
0
0

Jak odstranit starou tapetu?

Už se Vám stará tapeta okoukala a plánujete ji vyměnit za novou? A přemýšlíte jak na to? Následující článek Vám přehledně popíše, jak postupovat v případě odstraňování všech námi nabízených druhů tapet.
 

Odstranění vliesové tapety

Nejjednodušší postup bude u vliesové tapety. Pouze nehtem či špičkou nože odchlípnete horní růžek a opatrným tahem dolů strhnete celý pás. Takže žádné namáčení stěny a velký nepořádek. Navíc vliesová tapeta se sundá beze zbytku, tudíž stěnu lze začít ihned znovu tapetovat nebo malovat.
 

Odstranění samolepící tapety

Příliš se nezapotíte ani při likvidaci samolepící tapety či fólie. Ta se rovněž stahuje za sucha a postup si usnadníte, když tapetu nahřejete fénem. Zbytky lepidla pak odstraníte čističem na bázi alkoholu nebo lehkým benzinem. Jednoduše sundat jdou také samolepící dekorace
 

Odstranění papírové tapety

Papírové tapety lze odstranit pouze za mokra, takže se připravte na větší nepořádek. Doporučujeme všechen nábytek odnést nebo zakrýt a hlavně v místnosti vypněte elektrický proud. Pak si přichystejte horkou vodu, v níž jste si rozředili speciální přípravek, takzvaný odstraňovač tapet.  
Směs nanášejte pomocí štětce nebo rozprašovače odshora dolů, aby se případná stékající voda vsákla do tapet a netekla na podlahu. Je nejlepší namočit tapety v celé místnosti, celý proces se tak urychlí. Po zhruba 15 minutách, kdy se tapety dostatečně nasáknou, se můžete pustit do sundávání. Pokud se tapeta trhá, tedy nejde stáhnout v celém páse, znovu ji navlhčete. Když ani několikáté namočení nepomůže, budete ji muset strhat pomocí škrabky na tapety a pomůže i tapetovací váleček – ježek. A strhané tapety je nejlepší nechávat na zemi přímo u stěn. Vsáknou totiž vodu stékající ze stěn, a zabrání tak poškození podlahy.
 

Odstranění fototapety

Většina fototapet je vyrobena z papíru, takže její sundání bude stejné jako u papírové tapety.
 

Odstranění  vinylové tapety

Vinylové tapety jsou omyvatelné tapety, takže je jasné, že jejich likvidace bude odlišná. Většina vinylových tapet je složena ze dvou vrstev – vrchní z umělé hmoty a spodní z celulózy. Horní vrstva lze stáhnout za sucha. Spodní strana může zůstat na stěně a později může sloužit jako základová tapeta, tedy na ní můžete znovu tapetovat. Většinou ale tato spodní vrstva není zcela rovná, takže je nejlepší ji také odstranit. Jak už bylo zmíněno, spodní vrstva je z celulózy, takže při její likvidaci postupujte stejně jako u papírové tapety.

Některé vinylové tapety jsou pouze jednovrstevné a odstraníte je stejně jako papírové tapety, tedy velkým namočením. Předtím je ale potřeba propíchat její omyvatelný povrch, pro což se nejvíce hodí tapetovací váleček – ježek s ostny. 

Zpět na výpis článků