Menu
0
0

Na co a jak pověsit záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou příjemným bytovým doplňkem, který v letních měsících provzdušní a rozvlní byt, v zimních dlouhých večerech může být zase efektivním zastíněním před pochmurným počasím za oknem nebo zástěnou při rozsvíceném světle. Na co a jak stylově pověsit záclony a závěsy? Možností je spousta. Vyberete si? 

věšení záclon a závěsů

První dilema, které při rozhodování budete řešit, je to, jak těžké textilie budou na okně viset. Slabá tyč se hodí pro lehké jemné záclony, těžší závěsy zase vyžadují pevnější konstrukci. Důležitým faktorem je také to, zda budete záclonu denně odhrnovat kvůli větrání a každý večer zatahovat závěs, nebo jestli budou textile pouze dekoračním prvkem, se kterým se téměř nebude manipulovat. A v neposlední řadě budete váhat mezi tím, jestli chcete dekoraci věšet na konstrukci připevnněou do stropu, nebo na stěnu (v tomto případě pozor, aby při uchycování nevedla ve zdi elektřina či jiné rozvody). 

Mezi nejjednodušší závěsný systém patří plastové, kovové nebo dřevěné tyče. I v tomto sortimentu se dají vybírat různě zdobené a designované styly tak, aby se hodily k vybavení místnosti. Dřevo podtrhne rustikální přírodní vzhled, kovové tyče s dekorativním zdobením zase vdechnou reprezentativní punc. Plastové nebo plastem potažené tyče neutrální barvy budou nenápadně splývat se stěnou za oknem. Na většinu typů tyčí si můžete pořídit i dekorativní koncovky

záclony a závěsy na tyči

Další možností jsou pnuté ocelové struny. Jsou téměř neviditelné a princip je podobný jako u tyčí. Po lanku se pohybují kroužky, na nichž jsou háčky nebo žabkami připnuté textilie. U obou ale platí, že je v jenom místě pouze jedna tyč či lanko a textilie tak nelze překrývat. 

Pokud chcete zatahovat závěsy přes záclony, šiknou se klasické garnýže nebo moderní a s oblibou využívané stropní kolejničky, protože zde mohou háčky jezdit ve více řadách. Stropní kolejničky na závěs jsou také efektivním, jednoduchým a levným způsobem jak rozdělit místnost či nahradit dveře